memnews.pl

Blog ogólnotematyczny o hobby, stylu życia, sporcie, urodzie i kulturze.

Uroda

Z czym nie łączyć retinolu? Lista produktów

Z czym nie łączyć retinolu? Lista produktów

Retinol, jako jeden z najpopularniejszych składników w zaawansowanej pielęgnacji skóry, od lat cieszy się niesłabnącym uznaniem. Jego unikalne właściwości odmładzające, redukujące zmarszczki i poprawiające koloryt skóry, doceniły miliony kobiet na całym świecie. Jednak aby cieszyć się pełnią jego zalet, warto wiedzieć z czym retinol połączyć, a jakie produkty i składniki mogą zakłócić jego działanie.

Sprawdź także:

Co daje maść z kwasem hialuronowym?

Jaki retinol wybrać? Poradnik

Produkty, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie retinolu

Zasada jest prosta – retinolu nie powinniśmy łączyć z produktami, które mogą działać drażniąco. Na czele tej listy znajdują się właśnie produkty zawierające kwasy (salicylowy, glikolowy, mlekowy), benzoyl peroxide czy witaminę C.

Warto też pamiętać, że retinol nie jest najlepszym wyborem dla osób z bardzo wrażliwą skórą, które regularnie stosują peelingi czy inne kosmetyki z silnie eksfoliującymi składnikami. Takie połączenie może prowadzić do przesuszenia, podrażnień i zaczerwienień.

Stosując retinol, niezwykle istotne jest także unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Retinol może zwiększać wrażliwość skóry na promienie UV, stąd powszechne zalecenie, aby stosować go wieczorem i zawsze używać kremu z filtrem UV podczas dnia.

Zasada numer jeden w pielęgnacji skóry zawsze brzmi: słuchaj swojej skóry. Jeżeli po nawilżeniu skóra nadal jest zaczerwieniona lub podrażniona, warto zrezygnować z retinolu na kilka dni lub skonsultować się z dermatologiem.

Potencjalnie szkodliwe składniki do połączenia z retinolem

Choć retinol jest bardzo cennym składnikiem w pielęgnacji skóry, niektóre połączenia mogą być dla naszej skóry szkodliwe. Najważniejsze zalecenie odnosi się do unikania jednoczesnego stosowania retinolu z innymi aktywnymi składnikami, takimi jak kwasy czy witamina C. Ta kombinacja może prowadzić do nadmiernego podrażnienia skóry, co zdecydowanie nie jest efektem, którego szukamy.

Ważne jest również, aby nie łączyć retinolu z benzoyl peroxide, który jest często stosowany w leczeniu trądziku. Jest to spowodowane tym, że benzoyl peroxide może skracać półtrwałość retinoidów, co zmniejsza ich efektywność.

Znaczenie właściwej pielęgnacji skóry przy stosowaniu retinolu

Retinol, pomimo swojej skuteczności, może początkowo wywoływać podrażnienia, zwłaszcza u osób o skórze wrażliwej. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dostosować resztę pielęgnacji, zwracając uwagę na nawilżanie i ochronę przed słońcem. Właściwa pielęgnacja przy stosowaniu retinolu powinna przede wszystkim zawierać spokojne, kojące składniki, które nie podrażnią skóry.

Kluczem jest tutaj nawilżenie. Preparaty z retinolem mogą sprzyjać przesuszeniu, więc warto zainwestować w dobry krem nawilżający. Jak już wcześniej wspomniano, należy także unikać jednoczesnego stosowania mocnych kwasów z retinolem, aby uniknąć efektu przesuszenia i podrażnienia skóry.

Sprawdź także:

Retinol i kwas hialuronowy – czy wpływają na siebie?

Czy warto wypełnić zmarszczki kwasem hialuronowym?

Udostępnij

O autorze

Jesteśmy grupą pasjonatów wszystkiego co aktualne, uwielbiam ciekawostki, przydatną wiedzę oraz dbanie o siebie. W naszych artykułach na pewno nie znajdziesz nużących treści a jedynie to co przydatne, a ciekawe.