memnews.pl

Blog ogólnotematyczny o hobby, stylu życia, sporcie, urodzie i kulturze.

Uroda

Jaki retinol wybrać? Poradnik

Jaki retinol wybrać? Poradnik

Retinol, czyli witamina A w jego najczystszej formie, zdobył ogromną popularność w świecie kosmetyki. Znany ze swojego działania przeciwzmarszczkowego i rewitalizującego, jest składnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze swojej codziennej pielęgnacji. Ale jakie są rodzaje retinolu i który z nich wybrać? Jak odpowiednio stosować ten składnik, aby skóra była zdrowa i promienna? Zobaczmy!

Sprawdź także:

Z czym nie łączyć retinolu? Lista produktów

Porównanie rodzajów retinolu

Na rynku kosmetycznym dostępne są różne formy retinolu, które różnią się między sobą siłą działania i właściwościami. Pierwszym i najmocniejszym jest retinol czysty. Ze względu na swoją silną aktywność, jest składnikiem produktów dostępnych na receptę w lecznictwie dermatologicznym i estetycznym. Niestety, może powodować podrażnienia, dlatego nie jest zalecany dla osób z wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą.

Drugim rodzajem jest retinol w postaci esterów, czyli połączeń z kwasami tłuszczowymi. Najpopularniejszym z nich jest retinol palmitate, który jest łagodniejszy dla skóry. Działa wolniej, ale za to nie powoduje podrażnień.

Trzecim, bardzo popularnym rodzajem jest retinal, zwany również aldehydem retinowym. Jest silniejszy niż estery retinolu, ale mniej drażniący niż czysty retinol. Często jest składnikiem produktów do pielęgnacji skóry z problemami, takimi jak trądzik czy starzenie się skóry.

Jak wybranie odpowiedniego retinolu wpływa na skórę?

Zaletą retinolu jest fakt, że jako składnik aktywny potrafi znakomicie działać przeciwzmarszczkowo, napinająco i uelastyczniająco. Ma doskonałe właściwości odmładzające, dzięki czemu skóra staje się gładsza, młodsza, a zmarszczki są mniej widoczne. Wybór odpowiedniego retinolu jest więc kluczowy dla zdrowia i wyglądu naszej skóry.

Stosowanie retinolu dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb i typu skóry zapewni nam najlepsze efekty. Osoby z cerą wrażliwą powinny wybierać łagodniejsze formy retinolu, natomiast osoby z cerą trądzikową czy starzejącą się mogą sięgnąć po silniejsze rodzaje tego składnika.

Jak używać retinolu dla najlepszych wyników?

Przy użyciu retinolu warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą z nich jest stopniowe wprowadzanie tego składnika do pielęgnacji. Na początku warto zacząć od preparatów o niższej koncentracji, a następnie stopniowo zwiększać jej poziom.

Należy też pamiętać o codziennej ochronie skóry przed słońcem, gdyż retinol zwiększa wrażliwość skóry na promienie UV. Po nałożeniu produktów z retinolem warto zastosować krem z wysokim filtrem SPF.

Ostatnia zasada to regularność. Retinol działa najlepiej, gdy jest stosowany regularnie, najlepiej codziennie na noc. To, kiedy zobaczysz pierwsze efekty działania retinolu, zależy przede wszystkim od Twojego typu skóry i wybranego produktu. Jednak można się spodziewać widocznej poprawy po około 12 tygodniach regularnego stosowania.

Zachęcam do eksperymentowania i wybrania odpowiedniego retinolu dla siebie. Pamiętajże, aby zawsze dbać o swoją skórę, słuchać jej potrzeb i reagować na nie odpowiednimi działaniami. Tylko wtedy można cieszyć się zdrową i promienną cera!

Udostępnij

O autorze

Jesteśmy grupą pasjonatów wszystkiego co aktualne, uwielbiam ciekawostki, przydatną wiedzę oraz dbanie o siebie. W naszych artykułach na pewno nie znajdziesz nużących treści a jedynie to co przydatne, a ciekawe.